W badaniu Loftus i Palmer (1974) dwóm grupom uczestników pokazano nagranie wideo przedstawiające wypadek z udziałem dwóch samochodów. Manipulacja badawcza różnicująca obie grupy dotyczyła słowa wykorzystanego do zapytania o to, jak szybko jechały samochody, kiedy doszło do zderzenia. Jedną z grup zapytano: "Jak szybko jechały samochody, kiedy o siebie się roztrzaskały?", drugą "Jak szybko jechały samochody, kiedy się ze sobą stuknęły?" Ponadto obie grupy pytano, czy pamiętają, że po zderzeniu widzieli rozbite szkło.
Wyniki:
Osoby z pierwszej grupy odpowiadały, że samochody jechały średnio z prędkością około 41 mil na godzinę. Osoby z drugiej grupy, które widziały dokładnie tą samą scenę, co uczestnicy grupy pierwszej, odpowiadały, że samochody jechały średnio z prędkością 32 mil na godzinę. Pomijając fakt, że żadnego stłuczonego szkła nie było, o dostrzeżeniu nieistniejącego tłuczonego szkła informowało trzy razy więcej uczestników grupy pierwszej niż drugiej!!!
Loftus, E., Palmer, J. (1974). Reconstruction of Automobile Destruction. Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior 13, 585-589.