W badaniu Davis i Jones (1960) badanych werbowano pod pozorem pomocy w przeprowadzeniu eksperymentu. Osobom, którzy się zgodzili pomóc mówiono, że ich udział będzie polegać na obserwowaniu rozmowy przeprowadzanej z innym studentem. Następnie, na podstawie tej obserwacji, będą musili powiedzieć temu studentowi, że uważają go za faceta płytkiego, nudengo i niezasługującego na zaufanie. Uzyskane wyniki pokazały, że w konsekwencji badani przekonywali samych siebie, że osoba, którą obrażali musiała rzeczywiście zasłużyć na te słowa. Uzyskany wynik wyjaśniany jest za pomocą teorii dysonansu poznawczego - skoro uważam się za pożądnego człowieka, a pożądny człowiek nie obraża niewinnych ludzi; tak więc ten student musiał rzeczywiście taki być i zasłuż na to sobie.
Berscheid, Boyce i Walster (1968) zauważyli, że istnieją pewne okoliczności, które ograniczają ogólność powyższego zjawiska. Werbowano badanych (studentów ochotników) do udziału w zadaniu, w którym każdy miał aplikować bolesne impulsy elektryczne innemu studentowi. Połowie badanych (grupa eksperymentalna) mówiono, że rażeni przez nich prądem koledzy będą mieli sposobność odwzajemnić się, drugiej połowie (grupa kontrolna) mówiono, że takiej sposobności mieć nie będą. W następnym etapie sprawdzano stosunek osób badanych do rażonych prądem studentów.
Wyniki:
Badani, którzy dowiadywali się o możliwości odwzajemnienia przez rażonego prądem studenta byli mniej skłonni deprecjonować ranione osoby, niż badani z grupy kontrolnej!!!
Innymi słowy, ponieważ ofiary mogły wziąć odwet, dysonans był redukowany - krzywdziciele nie musieli deprecjonować swych ofiar, aby przekonać siebie samych, że zasłużyły na to, co je spotkało.
Wyniki, te sugerują, że w czasie wojny żołnierze mogą mieć większą potrzebę deprecjonowania ofiar spośród ludności cywilnej (ponieważ nie mogą wziąć odwetu) niż spośród wojskowych.
Davis, K., Jones, E. (1960). Changes in interpersonal perception as a means of reducing cognitive dissonance. Journal of Abnormal and Social Psychology 61, 402-410.
Berscheid, E., Boyce, D., Walster, E. (1968). Retaliation as a means of restoring equity. Journal of Personality and Social Psychology 10, 370-376.