W eksperymencie Johna Darleya i Ellen Berscheid (1967) studentki zgłaszały się na ochotnika do udziału w serii spotkań, na których każda miała omawiać swoje zachowania seksualne i uznawane przez siebie w tym zakresie normy z inną, nie znaną sobie studentką. Przed rozpoczęciem spotkań dyskusyjnych każdej z dziewcząt dawano dwa foldery informacyjne, które zawierały opis osobowości młodej kobiety, która rzekomo zgłosiła się do udziału w tym samym eksperymencie, przy czym opisy te stanowiły mieszanine cech pozytywnych i negatywnych. Połowie studentek powiedziano, że będą spotykać się ze studentką opisaną w folderze A, drugiej połowie, że ze studentką opisaną w folderze B. Osoby badane proszono, aby przed spotkaniem z owymi studentkami oceniały każdą z nich na podstawie przeczytanych opisów osobowści.
Wyniki:
Te badane, które uważały za rzecz nieuchronną, że będą dzielić swe intymne sekrety z kobietą w folderze A, uznawały ją za osobą znacznie bardziej atrakcyjną od opisanej w folderze B. Natomiast te studentki, które sądziły, że będą musiały dyskutować z kobietą opisaną w folderze B, ją uważały za bardziej atrakcyjną od A !!!
Darley, J., Berscheid, E. (1967). Increased liking as a result of the anticipation of personal contact. Human Relations 20, 29-40.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz